Regulace, nebo samoregulace obchodu s potravinami?

Termín: 7. července 2015 od 9 hodin
Místo: Hotel Ambassador - Zlatá Husa, Václavské náměstí 5, Praha 1 (mapa)
Moderátor: Daniela Písařovicová a Miroslav Zámečník

Zveme Vás na diskuzní setkání s názvem Regulace, nebo samoregulace obchodu s potravinami? Prostřednictvím nepolitické komunikační platformy Leading Minds Forum budeme debatovat o tom, proč vláda schválila novelu zákona o významné tržní síle. Aktuálně o jejím smyslu debatuje sněmovna. Naším cílem je popsat očekávaný vývoj vztahů v oblasti obchodu s potravinami.

Vedle České republiky chce více chránit dodavatele před obchodními řetězci hned sedm států Evropské unie. Vše by měla vyřešit Evropská komise, která má připravit společný legislativní rámec. Obchodní řetězce se mezitím dohodly s některými dodavateli na zásadách správné obchodní práce. Vytvořili Iniciativu pro férový obchod, která je národní platformou evropské Supply Chain Initiative. Co to všechno znamená pro tuzemské spotřebitele, dodavatele a odběratele?

Setkání zahájí prezentace Hynka Broma, 1. místopředsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který představí důvody pro novelizaci zákona o významné tržní síle. Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, vysvětlí důvody odmítavého postoje obchodních řetězců k dalšímu zesílení regulace obchodu s potravinami v ČR, a Martina Waltera, místopředsedy Iniciativy pro férový obchod.

V rámci diskuze o vztazích v tuzemském obchodu vystoupí Margita Balaštíková, místopředsedkyně Poslaneckého klubu ANO a členka Zemědělského výboru, František Laudát, místopředseda Poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory České republiky, a Igor Kremla, vedoucí oblasti Právo & Compliance, Kaufland Česká republika.

Diskutovat budeme o otázkách:

  • Jaké jsou zkušenosti z uplatňování zákona o významné tržní síle?
  • Hrozí kvůli připravované novele zvýšení cen potravin a snížení nabídky českých dodavatelů v nabídce obchodních řetězců?
  • Jaké mají dodavatelé zkušenosti s obchodními řetězci s významnou tržní silou a naopak obchodní řetězce s dodavateli s významnou tržní silou?
  • Má smysl novelizovat ZoVTS v době, kdy se jedná o urychleném vytvoření společného legislativního rámce v celé EU?
  • Jak může změnit vztahy mezi obchodními řetězci a dodavateli Iniciativa pro férový obchod?
  • Jakou cestou by se měla vydat Česká republika a který přístup ke vztahům v oblasti obchodu s potravinami je ten správný?

Počet účastníků je omezen. Registrace je možná do 2. 7. 2015.

 

Pořadatelem konference je deník E15 z vydavatelství Mladá fronta.